Helec's Kennel

Blogginlägg

Rensat

Ja, nu händer de mycket på gården. Jag har ju samlat på mig lite djur de senaste, så jag kände att de va dags att bara ha kvar de jag verkligen vill ha.

Så tre hönor är sålda och tre andra tog jag bort pga att de va krassliga, idag ska jag minska på antalet ankor och på söndag kommer de en för att hämta två stycken tuppar. Efter de får jag se om jag behöver rensa lite till eller om jag ska ha kvar de som de är.

Även om jag inte har de djuren inne, så har jag ju ändå ett förhållande till dem. De är ju mina goa jåglar (jo, jag kallar dem för jåglar  ). Många av dem har namn o jag pratar med dem och när de "svarar" så föreställer jag mig att de säger si eller så

De mesta handlar ju om mat. Men varje morgon säger jag godmorgon till dem o frågar hur de är med dem denna dagen. De är alltid några som går lösa ute och de pratar jag med medans jag själv är ute på gården o gör något. Ankorna går ute varje dag o de kan gå efter mig ibland. På kvällen säger jag min lilla ramsa: God natt, god natt, sov så gott, ses imorgon.
Så är de varje kväll.

Får jag inte gjort de på morgon o kväll, då saknar jag de. De tillhör liksom likaväl som rutinerna med hundarna.

Men hur goa o snälla de än är, så kan man inte spara alla.
De är som Emil i Lönneberga säger: Man kan inte ha grisen i köket för att han är snäll



Många höns


Promenadsällskap :-D

Vi har ju ganska roligt åt många av våra djur här på gården. O roligast just nu är ankorna. När vi öppnar dörren så hör man kvack, kvack, kvack från dem. Typ att dem ska säga att här är vi, har ni mat till oss

Men nu när de är så härligt väder så står dörren nästan öppen hela dagen. Så när jag går ut på altanen o pratar så ger dem sig till känna då också. De vet att de händer ganska ofta att jag har något gott till dem. Igår fick dem både morotsskal och makaroner.

De roligaste var ändå idag. När vi tar våran lilla sväng med hundarna efter dem fått mat och är nästan hemma igen, så möts vi av ankorna PÅ VÄGEN!!!
Vi bara skrattade åt dem först, vi gick förbi dem och fortsatte gå hemåt. Jag trodde ju helt klart att dem skulle vända o när dem såg åt vilket håll vi gick åt. Men så vänder L-E, för dem började äta när de va en lång bit bort längs vägen.

De är ju absolut inte bra, för går dem dit igen så är de ju lätt att de blir överkörda när de kommer bilar. Så L-E går efter dem o vallar in dem till tomten igen.
Jag vill ju absolut inte att de ska hända något med dem, varken de ena eller andra. Inte nog med att dem gör nytta här hemma, så har dem blivit väldigt personliga.

Dem svarar mig när jag pratar med dem, dem går efter mig när jag håller på på gården och dem är kompisar med våra hundar o katter.

Och från o med idag även promenadkompisar när vi är ute med hundarna hahaha



Ankor i sällskap


Matat ankorna!

De har väl inte undgått någon varför jag köpte mina ankor. Men de senaste dagarna har de varit riktigt svårt att hitta sniglar när de varit så varmt o torrt. Men de är åtgärdat idag. Så jag behövde inte gå långt för att samla sniglar idag o de tog inte lång tid för dem att äta upp dem heller.

Så mitt mål med ankorna är uppfyllt



Matat ankor


Uppfyller sitt syfte!

Hur kul är det att stå och titta på när någon annan äter??? Men jag kan inte låta bli att göra de. Idag sa jag även till L-E att komma o titta

Jag går ju på snigeljakt både morgon o kväll och varje gång hittar jag alltid några iaf. Inte så många, men jag misstänker att jag kommer ut för sent på morgonen o är ute för tidigt på kvällen. Så därför finns de inte så många att fånga.

Men de jag hittar ger jag till mina ankor. De första dem fick tog ett tag för dem att fatta. Men nu tar dem nästan sniglarna direkt. Och ni skulle bara se vilket "slagsmål" det är om dem
Det är mycket klappande med näbbarna också, för vem vet inte hur kletig o slemmig dem äcklen är. Men de hindrar inte ankorna från att äta iaf

När jag "matade" dem idag så behövde vi inte stå o titta länge, utan de såg ut att vara en delikatess för dem. L-E var mycket nöjd med vad han såg och som jag sa att hade de inte varit för sniglarna så hade jag inte skaffat ankorna



Snigelskylt

För er som varit här kan inte gått miste om denna skyllt som finns vid infarten. Men får jag som jag vill, borde jag kunna ta ner den med tiden.


Senaste tillskotten!

Nu är dem här. Mina snigelätare

Än så länge för i år har de ju varit ganska lugnt på snigelfronten. Jag har bara sett en o annan. Men med de vädret som väntas idag o resten av helgen, så lär väl de ändra sig. O vad passar inte mer lagom då än att jag har mina snigelätare hemma redan nu

Jag hade ju inte tänkt ta hem dem redan för byschan där dem ska vara är inte på plats än o den är inte inredd heller, så jag skulle bara åka o kolla på dem o även se hur stora dem bli som vuxna, för att veta vad jag behöver göra.

Och i vanlig ordning följde Pia med. Jag kan ju bara inte åka iväg för att titta på fjäderfä utan henne. Hon är ju lika nyfiken och intresserad som mig
Det är ju dessutom hennes förtjäns att jag har höns. Något jag absolut inte ångrat. Dessa djur ger så mycket tillbaka till mig, på ett annat sett än vad hundarna gör.

På vägen dit så säger Pia: Du tar väl med dig dem nu, när du ändå är där.
Men jag har ju ingenstans att ha dem än. Byschan är inte klar o stallet är fullt.

Detta är en orsak varför de är så bra med att Pia är med. Hon har alltid svar o bra idéer. Så hon föreslår att jag har dem i stallgången så länge med lite kompostgaller bara. Jag blev lite tvekande till de, men jaja, vi får se tänkte jag.

Men väl där o jag får se hur stora dem är, eller stora o stora dem va inte alls stora, så inser jag ju vad Pia menade. Dem har fortfarande sina dunfjädrar o behöver fortfarande värmelampa. Men så går vi runt bland hans djur. Han hade höns, vaktlar, kaniner och självklart ankor. Så fick jag se de vuxna också o dem va inte så stora som jag trodde ens som fullvuxna. De bästa med rasen är ju att dem flyger inte, så de räcker med ett staket på kanske 50-60cm så stannar dem innanför där

Nu ska jag ju inte ha dem instängslade hela tiden, för jag har inte fått tränat sniglarna så bra att de går till en inhägnad för att bli uppätna
Så mina ankor kommer allt få gå lösa på gården o göra nytta.

Först så köpte jag fyra stycken, tänkte de blir nog lagom. Men när jag dyker ner i plånboken så ser jag att jag har kontanter för att köpa en till. Då frågar han hur mycket jag har o jag ger honom de kontanter jag har, då säger han att jag kan få två till för de pengarna.
Ja, de sa jag inte nej till

Så nu har jag sex stycken små kvack, kvackare i stallet, i stallgången med kompostgaller. Dem är otroligt rädda för oss än, men tror jag ska få dem något mer vana vid oss iaf. Vore ju bra om dem inte flyr när vi kommer för att få in dem i inhägnaden



2014-06-26 17.44.56


Vem blir förvånad ;-)

Tja, då har jag planerat om IGEN!!!

Det är inte helt nya planer utan bara ett rasbyte. Det är ju faktiskt ganska bra de här med internet o alla forum som finns för än de ena och än de andra. Nu är de ju drygt ett år sedan som jag skaffade höns. Jag ska inte dra hela den historien igen, men den var HELT oplanerad, men väl så underbar

Och nu är de dags för nästa gäng att inträda på gården. Vi har ju problem med mördarsniglar sedan några år. Vi har väl inte gjort så mycket för det. När det varit allt för mycket så har L-E gått runt o dödat dem på ett eller annat sätt. Men de är ju långt ifrån att bli av med dem. Och nu när jag odlar gott i köksträdgården så vill jag ju inte att de ska bli förstört av sniglar

Så ankor har stått på önskelistan ett tag. Först ville jag ha mignogankor. Det är en liten ras o finns i många färgkombinationer. Men så läste jag lite mer om dem o då står det att om man vill ha det tyst o lugnt runt sig, då ska man inte skaffa mignongankor.

Ajdå, byschan där ankorna ska vara ska stå precis utanför sovrumsfönstret
Nä, då får jag kolla på en annan ras. Men jag kan ju INGET om ankor. De kunde jag visserligen inte om höns heller, när jag skaffade de, men de gick ju ganska bra ändå hihihi
Jag är med i ett forum som heter Alternativ. De kan jag verkligen rekommendera ifall ni har djur, trädgård, odling eller annat som har med djur o natur att göra med.

Jag skrev ett inlägg där och fick då till svar att Pekingankor skulle vara bättre. Något snabbt läste jag in mig på de och de verkar ju inte så dumt. De bästa var att han som hörde av sig bor i Härryda och har ärlingar till salu. Hur stor chans är de när de är folk från hela landet + några utländska med i forumet. De är ju liksom typ bara 3 mil dit.

Än så länge har jag inte fått byschan på plats. Den står dessutom på en kärra som inte är min. Men jag har fått kontakt med en som ska hjälpa mig ta av byschan från kärran och ställa den på plats. Därefter behöver jag inreda den lite, så de passar för ankorna. Och sedan är jag klar för att ta emot mina mördare.
Tidsschemat jag har är två veckor. Är de optimistiskt eller vad



Pekinganka


RSS

Choose language

Bloggerska

DSC_2335 (2)
Helena Carlsson med Star