Då har man varit hos veterinären igen. Denna gången va de inget större problem, däremot togs de prover för EFS och CCS. Ja, de är förkortningar så jag lägger en länk till vad de är.
EFS och CCS
Så nu är de en spänd väntan på svar därifrån 
Men så kollade han hjärtat på Alice också. Och de va som jag befarade, hennes blåsljud har blivit värre 
Så nu har hon fått tabletter för de. Hon kommer inte få följa med på de längsta promenaderna heller, iaf inte vara lös då. Utan vi kommer hålla henne lugn. Som han sa att medecinen kan hjälpa henne i 1-1.5 år till med drägligt liv.
Så de är med sorg i mitt hjärta att hon kanske inte finns med oss så länge till. Då jämför jag med hur länge vi haft henne 
De är ju baksidan de här med hunderiet, när dem inte finns med oss längre, när man ser hur dem blir äldre o man FÖRSÖKER förbereda sig på de tråkiga. Nu har vi ju två gamla hundar hemma, o de skulle inte förvåna mig ifall dem lämnar oss med ganska kort mellanrum.
Men den dagen den sorgen.

2013-10-29 20:29 | 0 kommentarer | Hundar