Helec's Kennel

Blogginlägg

Förändringens vindar :-D

Nu tror ni väl att jag har blivit galen. Skriva två blogginlägg på en o samma dag, när jag knappt har skrivit två i månaden på ett tag. Men de faller sig så idag. Sedan får jag se när de faller sig att jag skriver nästa blogg. Men jag lovar, de märker ni

Jag tror mig känna en förändring på mig själv. Och jag tror inte den är tillfällig heller.
De allra bästa är att de är åt rätt håll

För alla utställningsintresserade hundmänniskor så vet ni ju att de va My Dog i helgen, eller i fyra dagar. Denna gången valde jag att inte ställa någon. Däremot var jag inne på mässan för att stå som representant i rasklubbens monter på torsdagen. De är så himla kul att göra de. Se folk gå förbi och många stanna till vid montern, för där är ju dem där hundarna

De va mitt enda deltagande på mässan under dessa fyra dagar. Men jag hade ändå nära kontakt med hur de gick o hur de va där inne. För vi bistod med sovplats i vår husvagn till två vänner. Självklart fick de använda bekvämligheterna i huset och även att vi stod för maten, då dem hade monter o jobbade från tidig morgon till sen eftermiddag. Utöver att de ställde sin hund i två dagar.

Kan säga att även om jag älskar att laga mat, så va de faktiskt länge sedan som jag gjorde de till mer än mig o L-E. Så de blev till att tänka till, så vi blev mätta allihop. Nu med facit i hand så tror jag inte de va något problem, utan vi stod oss ett tag efter middagen.

Nu va de absolut inget jobbigt med att ha sovgäster här, utan bara trevligt. Men de blev faktiskt ett litet test för mig om jag orkar o fixar de, med tanke på hur mycket jag behöver planera och hushålla med min energi. Men jag tror nog våra gäster skriver under på att de dög vad som serverades.
Jag vet inte om jag ska säga att jag är helt förvånad, men jag är tacksam över min förändring. Jag har fortfarande långt kvar till att fungera som jag gjorde förr. Men jag klarar mer idag än jag gjorde för ett halvår sedan.

Kollar jag tillbaka på hur rutinerna varit här de senaste bara med matlagning, så har de blivit mer smörgåsmiddagar än lagade måltider. Men efter att haft gäster hemma som jag servade med mat varje dag, så fortsatte jag bara idag, så de blev lagad middag idag också

De som däremot förvånade mig idag när jag lagade middag, va att trots att de va flera moment så behövde jag ingen hjälp
I många år har vi kallat L-E för slaven, för han gör allt de där i bakgrunden. Plockar fram de jag ska ha, ställer undan de jag redan använt, pressar vitlök, hackar lök, öppnar burkar mm mm. De har varit allt för mycket för mitt huvud att hålla reda på. TILLS IDAG

Nu är de inte första gången som jag uppmärksammar en förbättring hos mig. Och jag vet att de kan gå upp o ner ett tag, tills de är så hela tiden.
Jag är jätteglad över denna förändring o njuter i fulla drag



Förändring


Hemma en dag!

Hur många är vi inte som rabblar upp nästan alla våra hundars namn innan de blir rätt. Eller om man har flera barn, då brukar de bli, Ke..., Ste......, Rei...., innan man kommer fram till den man kallar på

Och i lördags hämtade jag Bea eftersom hon löper och skulle ner till Skåne. Hon fick lift igår med kompisarna som va på våra breddgrader o bor i Malmö. Ibland har man tur. De är kanske någon dag för tidigt för Bea, för jag gissar på att de är dags för henne imorgon eller kanske onsdag.

De roliga va bara att efter haft Bea här några timmar, så när jag skulle kalla på Candy, så självklart kommer namnet Bea ur mig
L-E skrattar bara åt mig o är inte de minsta förvånad.

Men trots denna korta visit av skönheten, så tror jag hon har dragit igång Candy till att börja löpa också. Jag har ju inte tänkt para henne detta löpet eftersom hon nyss bara fyllt två år. Utan jag vill vänta tills hon löper nästa gång. Men med mitt facit och tidigare erfarenheter så kanske jag kan para även henne nu. För de blir väl inga valpar ändå

Då är de ju bättre att börja med att hon går tom nu, från två år än vänta tills hon är äldre. Men med de tänket så lär hon ju säkert bli med valpar, så jag väntar nog trots allt och gör som planerat iaf.

Nu väntar jag med spänning på hur de går för Bea. Att hon trivs och utvecklats efter hennes flytt upp till Inga-Lena råder de ingen tvekan om. Hon vill ju krypa innanför skinnet på mig när jag kommer. Hon får inte nog av att hälsa på mig. Hon piper, pussar o pratar hela tiden. Men hon vill vara ensam hund. Hon är inte jättenoga med att bo med andra hundar. Hon gör de utan problem, hon tog ingen skada innan hon flyttade, men får hon välja så vill hon vara ensam hund. O de är hon nu hos Inga-Lena

Att hon gått tom innan KAN ju bero på att hon kände sig stressad av de andra tikarna jag har hemma. De va inget jag märkte, men när hon bodde här så valde hon att vara låg i rang. Och med min erfarenhet så "får inte" en tik med lång rang producera valpar. Jag vet inte, men de är därför jag gör ett försök till med att få valpar efter henne, nu när hon inte har den konkurrensen.

När vi haft valpar eller kattungar här innan Bea flyttade så ville hon inget annat än ta hand om de små. Jag är ju föga förvånad med tanke på hur bra Beas mamma va med valpar. Och trots att Bea inte haft valpar så får hon så starka moderskänslor när hon ser eller hör valpar, precis som hennes mamma va. Så de råder ingen tvekan från min sida utan att jag tror verkligen att Bea är en jättebra mamma, om hon bara får valpar.

Ja, som ni märker så snurrar de runt i huvudet på mig med Bea. Bättre förutsättningar för henne än vad hon har idag, både med den valda hanen och flytten till Inga-Lena, kan hon inte få. Jag känner att jag gjort bra val för hennes skull. För redan när hon låg i valphagen så knöt jag så starka band med just Bea. Jag älskar alla mina hundar, men de är något speciellt med Bea. O då kan jag inte vara så egoistisk att jag inte ser hennes behov.

Blir de nu en parning mellan de tu, så får jag se om jag åker iväg med henne för att kontrollera hennes status. För de är ju samma där, de gör jag ju isf för min skull, inte för hennes. Och tar de sig denna gången så kommer valparna ut när de är så dags, med eller utan kontroller.

Jag håller er uppdaterade allt efter som iaf



En dag

 

Choose language

Bloggerska

DSC_2335 (2)
Helena Carlsson med Star