Nu MÅSTE de vara vår på gång. Jo, jag vet, de är bara februari än. Men de känns ju i hela mig o hundarna är heltokiga. Igår beställde jag massa fröer, o då menar jag MASSOR. När jag läste listan på de jag ville beställa så flög de en tanke genom huvudet. Kommer jag hinna med allt detta o har jag plats för allt???
Men vid närmare koll så är de inte så mycket ändå. De jag beställde va paprika, chili, ärtor, morötter, gurka och lite annat sådant. De roligaste jag hittade va morötter som har samma utseende som rädisor, inte färgmässigt utan formen. Jag längtar redan efter att gå till landet o bara plocka de direkt ur jorden, borsta av de värsta och bara knapra på dem.............................mmmmmmmmmmmmmmmm
Jag har ju även stora planer med trädgården och även här är de STORA planer. Jag vill förbättre och jämna till gräsmattan, ta bort stenar och rötter som sticker upp som gräsklipparen kör på. Bygga ett eget växthus. Göra en kryddträdgård längs med långsidan på altanen. Göra rabetter och planteringar på flera ställen. Göra klart köksträdgårdslandet. Göra en drivbänk. De är bara dem stora bitarna.
Som inte de vore nog, så vill jag gå kurs i blombinderi, för att sedan så blommor som ska torkas och bindas till arrangemang. Tja, ni förstår nog att här finns att göra. Men jag ska ta en sak i taget. I år satsar jag på köksträdgårdslandet och ska BÖRJA på växthuset och kryddträdgården, inte göra de klart
i år.........................tror jag iaf 
För som en del säger till mig, man vet aldrig vad du hittar på. Slutat att förvåna mig har jag gjort iaf 



Denna synen lär man väl inte få se idag. Men får ju ändå påstå att solen skiner, skiner med sin frånvaro 
2014-02-19 09:14